/ NAUI / História NAUI

Najstaršia nezisková potápačská organizácia na svete NAUI

Príbeh NAUI – National Association of Underwater Instructors – je ukážkou toho, ako sa myšlienka premenila z nápadu do vízie budúcnosti potápačského vzdelávania. Táto naša vízia je zdieľaná a podporovaná desiatkami tisíc fanúšikov, pre ktorých potápanie nie je len zábava na dovolenke, ale ozajstná vášeň.

Odovzdávať zásady bezpečného potápania a spoločne prispievať k zachovaniu a ochrane svetového vodného prostredia sú vyššie ciele - vízie, ktoré zdieľali prví pionieri, ktorý založili a sformovali organizáciu NAUI. Realizácia tejto vízie nebola jednoduchá, ale bohato sa vyplatila a vypláca. Tento krátky exkurz do histórie NAUI popisuje odhodlanie, tvrdú prácu, vytrvalosť, konflikty a ich riešenia a záverečný tromf filozofie “Dive Safety Through Educations“- Cez vzdelávanie k bezpečnému potápaniu.

Éra moderného potápania začala v severnej Amerike roku 1948, kedy Jacques – Yves Cousteau presvedčil Rene Bussoz/majiteľa Rene s Sporting Goods in Westwood – California/ k dovozu samostatných podvodných dýchacích jednotiek pomenovaných Aqua – lungs. Do tej doby boli podvodné dobrodružstvá obmedzené na ponory so zadržaným dychom. Potápači, ktorý ich praktikovali si hovorili “skin diver“. Trvalo až do druhej polovice 60 – tych rokov než sa presadil názov “scuba diver“- pre potápačov používajúcich Aqua – lung.

Potápači bez prístrojov boli priťahovaný k oceánom predovšetkým pre potešenie z lovu rýb a zberu humrov, ktorých bol na západnom pobreží Ameriky dostatok. Bežné boli tiež súťaže v rybárčení s harpúnou. Zvíťazil ten, kto ulovil najväčšiu rybu. V minulých rokoch aj v terajšej dobe je rybárčenie s harpúnou striedavo in/out s ohľadom na jeho diskutované a stále nejasné dopady na podvodné životné prostredie. V posledných rokoch s ohľadom na jeho reguláciu zasa rastie obľuba rybolovu s harpúnou, či s prístrojom/kde to je dovolené/, alebo bez prístroja. Niektoré s historických rekordov pravdepodobne zostanú neprekonané, pretože lov niektorých druhov rýb bolo od dôb pôvodných súťaží zakázané. Naviac organizácie zodpovedné za vedenie záznamov o výkonoch a rekordoch, ako napríklad IUSA – International Underwater Spear Fishing Association, neakceptujú a nevydávajú záznamy o rekorde, v ktorom by bol uvedený ohrozený druh rýb. S ohľadom na dostupné vybavenie a poznatky v začiatkoch tohto športu, sú niektoré víťazné úlovky ozaj pozoruhodným výkonom.

Aqua – lung prvýkrát v histórii dovolil potápačom zostať pod vodou dlhšie ako na jedno nadýchnutie. Rene Bussoz vtedy doviezol iba 10 kusov S.C.U.B.A. a vo chvíli, kedy ich predal, tak predpokladal, že uspokojil kompletné požiadavky.Ale Aqua – lung objavilo niekoľko ďalších obchodov so športovým tovarom v Kalifornii a začalo ich predávať. Potápači, ktorý si kúpili Aqua – lung skoro zistili že nepotrebujú výdrž potápačov na jeden nádych a začali presviedčať svojich ďalších priaznivcov, aby vyskúšali tento nový nenáročný spôsob potápania. Počet potápačov začal stabilne rásť a Rene s Sporting Goods obchod sa pretransformoval na U.S.Divers Company. Behom týchto ranných rokov neexistovali žiadne certifikačné požiadavky a každý kto na to mal si potápačské vybavenie mohol kúpiť. Samozrejme kvalita a vzhľad dostupného vybavenia nám dnes vyvolávajú úsmev na tvári.

Z regulátorov s dvojitými hadicami sa pomerne ťažko dýchalo a niektoré vyžadovali špeciálne techniky ako dostať z hadíc vodu, keď sa tam behom ponoru dostala. Takže jediné školenie ktoré kupujúci dostal bolo od predajcu a to nech nezadržuje dych. Školenie prebiehalo iba v armáde v špeciálnych jednotkách/Unverwater Demolition Team, predchodca dnes už dobre známych Navy SEALs/,v oceánografickom inštitúte v Scripps v južnej Kalifornii a vo Woods v Novom Anglicku. Potápačské kluby boli jediným možným zdrojom možných vedomostí a tréningu pre civilné obyvateľstvo a rekreačných potápačov behom 50 – tých rokov.

Ako sa rozširovali zástupy potápačov, rástla aj potreba kodifikovať aspoň minimálne tréningové požiadavky. V roku 1951 Jim Auxie Jr. a Chuck Blakeslee založili magazín nazvaný Skin Diver, neskôr Skin Diver Magazín. Práve oni požiadali Neal Hess, aby písal a editoval pravidelný stĺpec venovaný výučbe potápania nazvaný “The Instructors Corner“. Netrvalo dlho a Neal začal revidovať a pripomienkovať školiace materiály a obsahy kurzov pripravené inými, a certifikovať ich ako inštruktorov potápania. Neal začal tiež nový stĺpček nazvaný “National Diving Patrol“, kde publikoval mená tých inštruktorov prístrojového aj bez prístrojového potápania ktorých certifikoval.

Al Tillman/budúci NAUI inštruktor č.1/ bol riaditeľom pre šport v Los Angeles – County Parks and Rekreation a behom tohto obdobia založil tréningový program pre certifikáciu prístrojových a bez prístrojových inštruktorov sponzorovaný L.A.County. Impulzom pre neho bol práve rastúci počet potápačov objavujúcich sa na plážach v L.A. a obavy o ich bezpečnosť a zdravie. Ako p.Tillman zdôraznil vo svojom liste riaditeľovi Paul Gruendyke z roku 1952 – nový šport – bez prístrojového potápania – sa stáva veľmi populárny v našej oblasti. Nedávno som behom môjho potápania v Palos Verdes narazil vo vode na niekoľko potápačov, ktorí vôbec nevedeli čo robia. Jeden z nich mal dokonca moderný dýchací prístroj, ktorý umožňuje zostať pod vodou dlhý čas. Navrhujem aby sa moje oddelenie začalo o tento šport zaujímať a poskytovať odborné školenia. Som presvedčený, že záujem o potápanie v budúcnosti porastie, a je našou povinnosťou urobiť tento šport tak bezpečný ako to len bude možné.

Bev Morgan, jeden zo záchranárov L.A.County/v budúcnosti známy medzi profesionálnymi aj rekreačnými potápačmi svojim dizajnom potápačského vybavenia a helmy Kirby – Morgan/ a Al Tillman študovali s Conrad Limbaugh v Scripps Institute of Oceanography v roku 1953. V apríli 1955 sa konal ich prvý certifikačný kurz potápačských inštruktorov, a vytvorili svetovo prvú civilnú agentúru pre školenie potápačov. L.A.County program začal poskytovať počiatočné certifikácie inštruktorom v rámci štátu, aby vyhovel rastúcemu množstvu žiadostí.

Päťdesiate roky minulého storočia boli obdobím rastúceho záujmu o účasť v rekreačnom potápaní. Seriál “Sea Hunt“ bol vysielaný v rokoch 1958 – 1961 v hlavných úlohách s Lloyd Bridges/prvý čestný inštruktor NAUI/ a Zale Parry,NAUI A-12. Sea Hunt má na svedomí veľkú časť úvodného nadšenia a záujmu o potápanie ako rekreačnú aktivitu. Tiež tu boli filmy a knihy od Custeau a Hans Hass, ale nikto neurobil toľko ako Mike Nelson pre prilákanie verejnosti k potápaniu. Zale Parry a Al Tillman v svojej knihe – Scuba Amerika : The Human History of Sport Diving prirovnali Sea Hunt k podvodnému westernu. Dokonca vraj bola vydaná LP, ktorá mala učiť poslucháčov ako sa potápať. Obal dosky obsahoval nasledujúce texty a obsah lekcií tiež znel povedome.

Carlton “Hear How“ série CHH 17 – Vypočuj si ako sa potápať s Lloyd Bridges, svetová televízna hviezda a expert na vodné športy učí ako sa stať lepším potápačom. Či už si iba o tom sníval, ako budeš preskúmavať podvodný svet, alebo si už strávil potápaním veľa hodín, to čo si vypočuješ Ti prinesie úžitok a nové poznatky. Tu Ti skvelý herec a potápač predstaví všetko čo by bolo obsahom súkromnej lekcie potápania, všetky fakty a umenie ako sa pohybovať v svete rýb. Je to praktické, zmysluplné a preverené rokmi praxe v podvodnom svete.

Bridges je známa herecká osobnosť národnej televízie, ktorá našla perfektnú cestu ako spojiť prácu a hobby. Bol hercom kopu rokov, najprv na Brodway, potom filmy a televízia. V tom čase bol tiež nadšeným potápačom s prístrojom aj bez. Nenechal si samozrejme ujsť túto jedinečnú príležitosť hrať, potápať sa a vyrábať peniaze, všetko v jednom okamžiku. Raz bol dokonca citovaný ako vraví, že by im aj zaplatil len aby ho nechali v tej show hrať – iste preháňal, ale je to jasná ukážka toho, ako veľmi miluje, pozná a zároveň rešpektuje vodu a oceán.

Na tejto doske predáva svoju lásku, poznatky a rešpekt. Dozviete sa novinky o vybavení, bezpečnosti, naučíte sa fakty od fikcie čo sa týka podvodných nebezpečenstiev a hrozieb – žralokov, chobotníc, murén a ďalších stvorení. Dozviete sa ako si podvodné dobrodružstvo viac užiť a tiež prežiť, aby ste o ňom mohli vyprávať. Všetko je orientované na praktické a okamžite použiteľné rady tak pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých potápačov. Takže koniec šnorchlovaniu a späť na pláž, kde Vám Lloyd Bridges povie všetko o podvodných športoch. Text nahovoril Lloyd Bridges, napísal Wiliam Barada/v roku 1962 sa Barada stal prvým “affilate“ členom, jeho číslo bolo označené A, NAUI A-1/.

Príklad L.A.County nasledovali ďalší a vznikli ďalšie verejné certifikačné autority ako napríklad Broward County na Floride, Red Cross program vytvorený John C.Jones Jr. a neskôr v roku 1959 tiež celoštátny program pod záštitou YMCA. V roku 1959 sa National Diving Patrol premenovala na National Association of Underwater Instructors – NAUI – a Hess, Blakeslee a Auxier plánovali začať veľký certifikačný kurz inštruktorov v nasledujúcom roku. V auguste 1960 bolo plánované veľké stretnutie Underwater Society of Amerika v Huston – Texas. Neal Hess požiadal Al Tillman aby pripravil a zorganizoval inštruktorský kurz. Ten obratom kontaktoval John C.Jones a tak sa prvý inštruktorský certifikačný kurz NAUI uskutočnil v auguste 1960 v hoteli Shamrock Hilton v Huston – Texas s o 72 kandidátmi.

Po šiestich dňoch, ktoré neskôr všetci nazvali „týždeň v pekle“ úspešne ukončilo 53 kandidátov, ktorý sa spoločne s ich inštruktormi stali prvými členmi NAUI. O necelý rok neskôr oficiálne vznikla právna entita NAUI, založená ako nezisková organizácia. Al Tillman sa stal prezidentom a Neal Hess sekretárom. Keď sa ich opýtali prečo tento štatút, Garry Howland – NAUI 13 odpovedal – to bolo to čo sme poznali, ja som bol členom asociácie elektro inžinierov a Al poznal YMCA.

V prvom predstavenstve NAUI zasadali – Al Tillman NAUI no.1, John C.Jones NAUI no.2, Neal Hess NAUI no.3, Garry Howland NAUI no.13, Jim Auxier NAUI no.A 4 a James Cahill NAUI no.85.Ďalej bola menovaná Board of Advisors, ako poradný orgán, kde zasadali kapitán Albert Behnke Jr., veliteľ George Bond, kapitán Jacques – Yves Cousteau a Dr. Andy Rechnitzer. NAUI rástla behom 60 – tych rokov cez rozsiahle inštruktorské certifikačné kurzy/ICCs/ poriadané v lokalitách po celej severnej Amerike. Organizácia spoliehala predovšetkým na dobrovoľníkoch a regionálnych zástupcoch ako boli Garry Howland a John C. Jones a v Kanade – Ben Davis NAUI no.101. Al Tillman riadil asociáciu zo svojho domu pokiaľ mu Jim Auxier a Chuck Blakesle spoločne s časopisom Skin Diver neposkytol kanceláriu a pravidelný plat. Časopis Skin Diver tiež publikoval pravidelnú NAUI stránku, aby pomohol rastu NAUI organizácie.

Al Tillman odišiel z vedenia a predstavenstva NAUI roku 1967 aby sa začal venovať vedeniu svojho potápačského strediska UNEXCO – Underwater Explorers Society, ktorú otvoril roku 1965 na Bahamách. Bol taktiež zvolený na novo vytvorenú pozíciu NAUI Resort Branch Manager. NAUI pokračovalo v organizovaní svojich členov cez regionálne pobočky a lokálnych zástupcov. V roku 1968 bol prijatý Art Ulrych – NAUI no.601, ako nový riaditeľ. Ten presunul centrálu NAUI do svojho domu v Grand Terrace – California, a neskôr do kancelárií v Colton – California.

Prvá medzinárodná konferencia podvodného vzdelávania – International Conference on Underwater Education – ICUE, neskôr IQ – sa konala v roku 1969 na Santa Ana College. Táto konferencia bola veľa rokov miestom, kde sa mohli stretávať NAUI členovia z celého sveta a vymieňať si poznatky a nápady. Tiež to bolo miesto kde sa prezentovali najnovšie poznatky z oblasti potápačskej techniky, bezpečnosti, výučby, psychológie pre potápačov a ďalších disciplín, relevantných pre širokú potápačskú verejnosť. V 70 – tych rokoch začalo NAUI expandovať taktiež do zahraničia. Certifikačný kurz NAUI sa uskutočnil v roku 1970 v Japonsku. NAUI Canada vzniklo ako nezávislá organizácia v roku 1972. Prvý ICC v Huston absolvovali traja Kanaďania a už nasledujúci, druhý ICC sa odohral v Toronte v roku 1961, z väčšej časti vďaka prispeniu a organizácii Ben Davis – NAUI no.101. Je nutné podotknúť, že pôvodné čísla 1 – 100 boli rezervované pre U.S.inštruktorov.

Do roku 1979 NAUI certifikovalo cez 5000 inštruktorov, jeho členská základňa rástla po celom svete. Jon Hardy – NAUI no.1002, sa stal prvým NAUI General Manager, keď nahradil Art Ulrych v roku 1975. Jon Lefl-a v roku 1978 nahradil Ken Brock – NAUI no.1593 z YMCA, ktorý odišiel v roku 1980 a bol nahradený Marshall McNott v roku 1981, ktorý bol nepotápač, ale bol najatý, aby viedol organizáciu poskytujúcu vzdelanie potápačov.

V roku 1981 NAUI presídlilo svoju centrálu do nových väčších priestorov v Montclair – California, kde zostalo až do roku 1997.Marshal McNott opustil NAUI v roku 1986 a bol vystriedaný Sam Jackson – NAUI no.2972. Sam bol pôvodne členom predstavenstva NAUI Canada, ale emigroval do USA, aby viedol NAUI cez 80 – 90 té roky. V roku 1987 bola zvolená predsedkyňou predstavenstva NAUI Nancy Guarascio, ako prvá žena. Do roku 1989 prešlo NAUI certifikáciou cez 12 000 inštruktorov.

90 – té roky boli turbulentným časom pre NAUI. V roku 1995 odišiel Sam Jackson, aby viedol Diving Equipment and Marketing Association, ktorá sformovala rok predtým z Diving Equipment Manufacturers Association, aa zachovala si skratku DEMA.V júni 1995 NAUI prijalo Jima Brama a zmenilo jeho tytul na prezident. Jim zahájil program vedúci k oživeniu NAUI. Jeho kroky viedli k implementácii stratégie, kedy NAUI poskytuje služby a podporu svojim členom kdekoľvek na svete cez licenčné servisné centrá.

Do roku 1998 založila NAUI Worldwide sieť 20 – tich servisných centier podporujúcich rastúcu medzinárodnú členskú základňu. V rámci jednotnej medzinárodnej stratégie bola postupne ukončená činnosť jednotlivých nezávislých NAUI organizácii, ktoré vznikli v 70 – tych rokoch a jej členovia sa stali členmi NAUI Worldwide. NAUI Worldwide sa stalo jednou nadnárodnou asociáciou, s jedným členstvom, poskytujúcu jednotný medzinárodný štandard vzdelávania pre potápačov.

NAUI v roku 1992 autorizovalo Nitrox training ako prvú školiacu agentúrupre poskytovanie školení rekreačných potápačov. V roku 1997, verná svojim základným princípom, NAUI publikovala štandardy pre výučbu tachnického potápania, čo bola v minulých rokoch veľmi žiadaná oblasť medzi členmi NAUI. Týmto získali inštruktori NAUI jednotnú podporu pre ľubovoľný typ vzdelávania potápačov, čo odpovedá pozícii NAUI ako vedúcej organizácii v oblasti globálneho potápačského vzdelávania.

Všetky uvedené faktory prispeli k rapídnemu rastu potápačskej populácie v rámci NAUI. Potápači na celom svete videli, že idea NAUI – bezpečné potápanie cez vzdelanie „Dive Safety Through Education“ – má stále väčší význam. Predovšetkým vo svete preplnenom organizáciami ponúkajúcimi „najlepší a najrýchlejší“ spôsob ako sa naučiť potápať. Slogan – rozdiel je v kvalite/The Quality Difference/ prirodzene oddeľuje NAUI členov od ostatných.

V roku 1997 NAUI Worldwide znova presunulo svoju centrálu, tento krát do Tampa – Florida. V tomto roku sa tiež prvý krát dostali do predstavenstva organizácie členovia z Európy a Ázie. V roku 2000 – 2001 bol dokončený projekt revitalizácie NAUI, kedy asociácia dokončila a sprístupnila členom unikátny integrovaný vzdelávací systém a vykázala rekordne najvyššie príjmy za celú dobu činnosti.

NAUI nie je iba história, ale taktiež budúcnosť. NAUI je organizáciou svojich členov. Naša asociácia stále porastie s naším heslom „Dive Safety Through Education“. NAUI members sú uznávaný a cenený inštruktori v rámci našeho odvetvia – ako pre svoje znalosti, tak s ohľadom na individuálny prístup ku študentom a kladený dôraz na bezpečnosť pri potápaní. Aj cez rozširovanie našej členskej základne zostávame organizáciou svojich členov, keď všetci zdieľajú spoločné hodnoty a dôverujú vzájomnej oddanosti naším hodnotám. V histórii nebol vhodnejší čas kedy sa stať NAUI inštruktorom. S rastúcou popularitou potápania sa Tvoje rozhodnutie stať členom NAUI stane jedným z najlepších rozhodnutí v Tvojom živote.