/ KURZY / Špecializačné kurzy

Špecializačné kurzy rozšírte svoje potápačské zručnosti

Či sa už zaujímate o podvodnú fotografiu, hľadáte staré pamiatky, zaujíma Vás životné prostredie pod vodou, chcete rozšíriť svoj tréning o pokročilé záchranárske techniky, alebo sa potápať so zmesou Nitrox, NAUI ponúka pre všetkých najrôznejšie potápačské kurzy. Tu sa môžete dozvedieť základné informácie o ponuke špecializačných kurzov, ktoré môžete absolvovať pokiaľ ste úspešne dokončili základný kurz Scuba Diver. Podrobnejšie informácie získate u svojho NAUI inštruktora.

 • Deep diver – hĺbkový potápač
 • Dry suit diver – potápanie v suchom obleku
 • Enriched Air Nitrox – obohatený vzduch o kxslík
 • Scuba Rescue diver – potápač záchranár
 • Vyhľadávanie a vyzdvihovanie
 • Training asistent – školenie asistenta
 • Podvodná archeológia
 • Podvodná ekológia
 • Podvodné prostredie
 • Podvodná fotografia
 • Vrakový potápač

Deep diver – Hĺbkový potápač

Fascinujú Ťa myšlienky na potápanie do väčších hĺbok ? keď už máš 18 rokov a máš certifikáciu aspoň Advanced Scuba Diver alebo jej ekvivalent, môžeš vstúpiť do kurzu Deep Diver, v ktorom získaš vedomosti a zdatnosť plánovať a prevádzať hlboké ponory pri minimalizácii rizík vyplývajúcich z potápania do takých hĺbok.

Pretože sa nejedná o kurz dekompresných techník, dozvieš sa podrobnosti o dekompresných procedúrach, o dusíkovej narkóze a o dekompresnej nemoci, zdokonalíš sa v používaní potápačského počítača a dozvieš sa o postupnej dekompresii. V kurze sa ďalej budeš učiť o problémoch, rizikách, gas –managementu, núdzových procedúrach a hĺbkovom limite pre rekreačné potápanie. Hĺbkové potápanie sa definuje ako potápanie do hĺbok v rozmedzí 18 – 40 metrov.


Dry Suit Diver – Potápač v suchom obleku

Donedávna bol suchý potápačský oblek výsadou potápačov špecializujúcich sa na extrémne aktivity, ako je potápanie pod ľadom alebo hlbkové vrakové potápanie, ale doba sa zmenila a veľa športových potápačov po celom svete dnes používa suchý oblek na každodenné ponory. Keď žiješ v klimatickej oblasti so studenou vodou, alebo sa tam plánuješ ísť potápať, tak skôr či neskôr budeš potrebovať suchý oblek.

Pretože potápanie v suchom obleku má určité špecifiká, NAUI ponúka všetkým záujemcom o zoznámenie sa s týmto výstrojom kurz Dry Suit Diver, ktorý im dá základné vedomosti a zručnosť minimalizujúcu riziká spojené s potápaním v suchom obleku pod dohľadom inštruktora. V kurze sa tiež dozviete o údržbe suchého obleku.

Pre vstup do kurzu sa odporúča certifikácia NAUI Scuba Diver alebo ekvivalent, ale je možné tento kurz spojiť so základným kurzom NAUI Scuba Diver, keď chcete byť v teple už od prvých krokov – kopov pod vodou.


Enriched Air Nitrox Diver – Potápač s obohatenou zmesou o viac kyslíka

Chceš si predĺžiť svoj čas na dne, skrátiť povrchový interval a maximálne zefektívniť každý ponor ? Staň sa potápačom s nitrox-om !

V kurze sa dozvieš, ako si vybrať správnu zmes – nitrox – pre svoj plánovaný ponor, ako si určiť max. hĺbkový limit pre danú zmes nitrox, ako analyzovať túto zmes a ako plánovať a bezpečne prevádzať každý ponor. Tvoj inštruktor Ťa zoznámi s fyziológiou kyslíku, výhodami, nevýhodami a rizikom s nitrox-om, s kyslíkovou toxicitou, rizikami a prevenciou pri podávaní kyslíka, s konceptom ekvivalentnej vzduchovej hĺbky, so základnými procedúrami pri miešaní nitrox zmesí atď.

Ako náhle úspešne zvládneš skúšky z teórie a absolvuješ aspoň dva ponory s nitrox – om, môžeš obdržať svoju ďalšiu certifikáciu NAUI Nitrox Diver. Tvoj NAUI inštruktor môže zahrnúť tento kurz do kurzu Scuba Diver.


Scuba Rescue Diver – Potápač záchranár

Keď už máš 15 rokov a si certifikovaný Scuba Diver, môžeš si rozšíriť svoje potápačské vedomosti a zručnosti v kurze Scuba Rescue Diver. Naučíš sa v ňom ako zvládať riziká a efektívne riešiť problémy a núdzové situácie, ktoré môžu pri potápaní vzniknúť, ako pomáhať pri transporte potápača a ako správne poskytovať na hladine prvú pomoc. Mali by ste tiež vedieť dostať potápača z vody na loď alebo na breh.

V rámci tohto kurzu musíte zvládnuť kardio pulmonálnu resuscitáciu – CPR a získať certifikát absolvovania kurzu prvej pomoci. Absolvovanie tohto kurzu je ďalším stupňom k tomu stať sa NAUI lídrom – Skin Diving Inštruktorom, Assistent Instructor, Divemaster a nakoniec Inštuktorom.


Vyhľadávanie a vyzdvihovanie

V určitom okamžiku Tvojej potápačskej kariéry Ty alebo Tvoj buddy niečo stratíte alebo niečo naopak nájdete pod vodou, a poznatky a zručnosť získané v tomto kurze Vám pomôžu takéto veci nájsť, prípadne vyzdvihnúť nad hladinu.

V tomto kurze sa dozviete viac o podvodnej navigácii s použitím prirodzených pomôcok alebo kompasu, o problémoch, metódach, výstroji, rizikách a bezpečnostných procedúrach vyplývajúcich napríklad z potápania za zníženej viditeľnosti. Budete sa učiť správne vyhľadávacie postupy a techniky, učiť sa vyzdvihovať bezpečne najrôznejšie predmety a prácu s lanom – uzly.


Training Assistent – školenie asistentov

Keď uvažuješ o tom, že by si rád pomáhal s výcvikom ďalších potápačov, potom môže byť tento kurz práve pre Teba. Naučí Ťa základné vedomosti a zručnosti potrebné pre to, aby si mohol efektívne pomáhať NAUI inštruktorovi s aktívnym štatútom vo výcviku nových potápačov.

Ako certifikovaný asistent budeš oprávnený dočasne priamo dozerať na študentov, zatiaľ čo inštruktor sa venuje ďalším študentom. Môže sprevádzať študentov na hladine alebo ich sprevádzať pod vodou a ináč asistovať pri výcviku potápačov inštruktorovi s aktívnym výukovým štatútom podľa jeho pokynov.

Kompasová navigácia, podvodná komunikácia, pomoc potápačovi v kŕčoch, vystrašenému potápačovi, problémoch s dýchaním, znaky paniky, eskortovať potápača do bezpečia, sprevádzať pri ponoroch na otvorených vodách, predvedenie rescue a ďalších techník a zručností ktoré ste sa naučili v priebehu kurzu.

Vstup do tohto kurzu je podmienený 18 rokmi, výcvik a skúsenosti ekvivalentné minim. NAUI Advanced Scuba Diver, certifikácia NAUI Rescue Diver/ekvivalent a platnú certifikáciu prvej pomoci.Táto certifikácia zatiaľ ešte nie je NAUI leadership certifikáciou, viac menej poznatky, skúsenosti a sebadôvera získaná pri pomoci s výcvikom nových potápačov Ti môže pomôcť dosiahnuť cieľ – a to stať sa právoplatným členom NAUI ako Divemaster alebo inštruktor.


Podvodná archeológia

Kvalifikovaný potápači tvoria základnú súčasť týmu pre získanie a zber archelogických dát z potopených kultúrnych zdrojov a UW dobrovoľníci často poskytnú neoceniteľnú pomoc akreditovaným archeologom pri ich práci.

V tomto kurze sa naučíte špecifické zručnosti a vedomosti,ktoré sú nutné pre aktivity spojené s vrakovým potápaním a kurz Vám ďalej poskytne podrobnejšie informácie a preskúmavanie kultúrneho dedictva ktoré je skryté pod vodou. Dozviete sa základné informácie potrebné pre archeologický prieskum vrakov alebo iných lokalít, naučíte sa základy mapovania, kreslenie náčrtkov a ďalších výskumných techník.


Podvodná ekológia

Ako si budeš postupne viac uvedomovať prostredie, ktoré Ťa pod vodou obklopuje, možno zistíš a objavíš svoj záujem o ekológiu dvoch hlavných oceánskych prostredí – chaluhových lesov a korálových útesov. V rámci ochrany ekosystému našej planéty ponúka NAUI tento kurz, ktorý potápača učí, ako lepšie komunikovať s delikátnym chaluhovým a korálovým prostredím. Prostredníctvom tohto kurzu sa môžeš o týchto unikátnych prostrediach dozvedieť viac.

Kurz zameraný na chaluhové lesy sa venuje ekosystému, ktorý sa nachádza hlavne na západnom pobreží Severnej Ameriky od Aliašky ku Kalifornii, ďalej potom v chladnejších vodách pobrežia Južnej Ameriky, Tasmánie, Južnej Afriky, Nového Zélandu, Austrálie a veľa ďalších lokalitách. Kurz sa venuje chaluhovým lesom a jeho obyvateľom ako sú rôzne druhy mekýšov, korýšov, rýb a morských savcov.

Koralové útesy sa primárne nachádzajú v troch hlavných biogeografických regiónoch a to – tropický západný Atlantik – Karibik, Červené more a Indo – Pacifický región. Kolónie korálov sa skladajú s tisícov malých polypov, každý s vlastnou ochrannou schránkou. Kurz zameraný na koralové útesy sa venuje jak obratlovcom, tak aj bez obratlým živočíchom obývajúcim tieto útesy, skúma rôzne zóny, kolónie morskej trávy, laguny, mangrove porasty, riasy a ryby.


Podvodné prostredie

Chceš sa dozvedieť viac o prostredí v ktorom sa potápaš ? Pusť sa do tohto kurzu a získaš veľa nových informácii o fyzikálnych a biologických aspektoch potápačského prostredia so zameraním na oblasť o ktorú máš najväčší záujem. Budeš študovať základy súvisiacich vedných odborov ako je oceánografia, limnológia, geológia a ekológia, a dozvieš sa ďalej kopu zaujímavých vecí o rôznych druhoch rastlín a živočíchov, ochrane pred znečisťujúcimi látkami, ďalej o charakteristických pohyboch oceánskej vody, o pobreží, o podmienkách na dne a povrchu morskej vody, ako plánovať ponory v najrôznejších potápačských lokalitách.

Tento kurz môže zahŕňať do akvárií alebo oceanárií, mali by ste behom neho navštíviť rôznorodé potápačské prstredia – more, sladkovodné jazerá, skalnaté dna aj piesočné pláže. Kdekoľvek sa potápaš alebo šnorchluješ, podvodné prostredie by Ťa malo vždy zaujať.


Podvodná fotografia

Podvodné prostredie poskytuje všetkým potápačom dych berúce scény s divokými a zvláštnymi tvormi, ktoré každého ohromia a fascinujú. Najjednoduchší spôsob, ako tieto scény ukázať ostatným, či už potápačom alebo ne potápačom, je podvodná fotografia.

V kurze základov podvodnej fotografie sa naučíš základné zručnosti, techniky a triky podvodnej fotografie spolu s používaním podvodných bleskov a ďalších nástrojov, obecné základy fotografovania a odstraňovanie najčastejších začiatočníckych chýb. Tento kurz možno kombinovať s ostatnými kurzami, ktoré poskytujú ďalšie možnosti ako si vylepšiť podmienky pre fotografovanie pod vodou.


Vrakový potápač – vonkajší prieskum

Keď už máš 18 rokov a certifikáciu minm. Advanced Scuba Diver / ekvivalent, môžeš absolvovať tento kurz a začať skúmať potopené lode, lietadlá a rôzne iné vraky ležiace pod vodnou hladinou.

Tvoj inštruktor Ťa naučí základy bezpečnosti, vysvetlí Ti riziká vyplývajúce z uzavretého prostredia pod vodou, nebezpečenstvo zamotania sa, znížená viditeľnosť, hĺbka, špeciálne vybavenie, polohy vrakov, zdroje informácií, metódy vyhľadávania, podvodná navigácia, právne aspekty, artefakty, poklady, archeológia a ďalšie.

Tento zoznam obsahuje len výber tých najzaujímavejších špecializovaných kurzov NAUI. Pre úplnú ponuku kontaktuj svoje najbližšie NAUI dive centrum alebo NAUI inštruktora, ktorý s Tebou rád preberie všetky možnosti ďalšieho rozvoja Tvojich potápačských zručností.


Master Scuba Diver

Získajte hlboké vedomosti o potápaní, vďaka ktorým získate autoritu vo Vašom klube - potápačskej skupine. Pokračovanie v dobrodružstve pod vodou Vám prináša nové skúsenosti a poznatky a posúva tým Vaše limity. Absolvent tohto kurzu získa jednu s najrešpektovanejších potápačských certifikácii na svete – NAUI Master Scuba Diver.

Kurz Master Scuba Diver je certifikovaným kurzom pre potápačov, ktorí si prajú zvýšiť svoje porozumenie sveta pod vodou a umocniť svoje zážitky s potápania. Tento kurz je ideálna pozícia pre vstup do NAUI Leadership oblasti.

V priebehu tréningu absolvujete minim.8 ponorov na otvorenej vode, ktoré budú obsahovať hlavne :

 • Núdzové postupy a rescue
 • Dekompresný ponor – reálny alebo simulovaný
 • Ponor za zníženej viditeľnosti alebo v noci
 • Podvodná navigácia
 • Vyhľadávanie a vyzdvihovanie
Ako voliteľné ponory sa Vám ďalej ponúkajú ponory zamerané na :
 • Skin diving – potápanie na nádych
 • Životné prostredie
 • Spotreba média
 • Potápanie z lode
 • Potápanie z brehu
 • Lov a zber
 • Ďalšie špeciálne ponory
Pokiaľ máš viac ako 15 rokov a vlastníš certifikáciu NAUI Advanced Scuba Diver alebo jej ekvivalent, tak si pripravený pre kurz Master Scuba Diver !